Музей

Музей історії та визвольних змагань 
імені Романа Шухевича


У 2004 році з ініціативи політичних партій, національно-свідомих жителів села, політиків, істориків у селі Тишківці, яке славиться своєю самобутньою історією і культурою, а також відомою родиною Шухевичів було відкрито музей «Історії та визвольних змагань ім. Романа Шухевича». Вірні патріоти України, які проживали у селі збирали історію та записували спогади очевидців. Таким чином було зібрано багато матеріалів з найдавніших часі і до сьогодення. Особливу увагу привертали матеріали, які стосувалися визвольних змагань та родини Шухевичів, адже для більшості тишківчан ця інформація стала відкритою. Спогади очевидців та документальне підтвердження дало свої результати і слава про музей облетіла район, область, а також Україну.




Не мала заслуга при відкритті належить  українській діаспорі в Канаді родині Мартюків, які ще на зорі Незалежності у 1992 -1994 роках відвідали рідні Тишківці. Із того часу почалася тісна співпраця. Жодне село не могло похвалитися  такою організацією. З того часу почалася активна фінансова допомога Тишківцям.                        
         Зокрема було видане двохтомне видання «Історія Тишківців», а також надано дуже вагому фінансову допомогу для будівництва  пам’ятника Роману Шухевичу в селі у 1995 році.



Пам'ятник генералу Р. Шухевичу  

головному командиру УПА

встановлений 1995 році. 
Скульптор Августин Басюк.


Слід згадати засновників музею Гафію Кучірко, Василя Берника, Ярослава  Дідика, Петра Заводовського, Миколу Скіцька. Над оформленням стендів плідно працював вчитель історії, художник села Петро Комар.
  Для широкого масштабу відкрилася інформація про родину Шухевичів, до відома громадськості були відкриті  архівні документи та світлини родини, які були представлені істориком-краєзнавцем Богданом Купчинським.

Музей був розташований на першому поверсі Народного дому в одній кімнаті поруч з бібліотекою. Тісна співпраця з громадою та владою  приносила плідні результати. Для відвідувачів проводилися повноцінні екскурсії учнями школи.
Під час широкомасштабної реконструкції Народного дому (2011-2013рр.) було прийняте рішення під музей віддати весь перший поверх будівлі. Завдяки старанням сільського голови Івана  Пронича та громади було виграно проект по проведенню капітальних ремонтних  робіт в музеї та криївці.
Родина А.Матвієнка спонсорувала кошти на реконструкцію Будинку Культури.






14 жовтня 2014 року після клопітких робіт було урочисто відкрито оновлений музей.




      До уваги відвідувачів представлено чотири кімнати та криївку. У першій кімнаті розміщені речі з найдавніших часів періоду Неоліту знайдені під час розкопок поблизу поселення того часу, списи і зброя, пам’ятки сакрального мистецтва Галичини XVIII століття, хрест-розп’яття з церкви Святого Миколая, а також безліч речей, які засвідчують високу культуру та духовність тишківчан.







Друга кімната відтворює побут сільської хати кінця XVIII початок XIX століття. Старовинний стіл, лава, колиска, бомбетель та куделя розташовані як за давніх часів, а також постіль встелена соломою та пристелена домотканою веретою. Стіни прикрашають мальвані ікони у деревяних рамах, які зберегли свій початковий вигляд.


У невеликому коридорі, який веде до третьої кімнати розміщені цінні нагороди, ордени та медалі УГА та УСС подаровані при відкритті музею політичним діячем, Народним депутатом України Юрієм Луценком.





Третя кімната – це Світлиця родини Шухевичів. Велика зала поділена на дві частини, одна з яких імітує робочий кабінет отця Зенона Шухевича. Велика світлина на центральній стіні засвідчує багаточисельність відомої інтелігентної родини, поруч вікно з виглядом на подвір’я церкви великоднього ранку. Посеред кімнати дубовий стіл та зручний стілець для господаря. Ліворуч шафа, з якої виглядає фелон священника, виглядає так, немов отець десь вийшов ненадовго, залишивши незакінчені справи. На стіні біля шафи портрет пророка нації Тараса Шевченка.



На стінах розміщені фото представників численної родини Шухевичів. Серед них відомий етнограф, фольклорист  Володимир  Шухевич з сім’єю одягнені у давній стрій тишківчан, його внук Роман Шухевич відомий як Головнокомандуючий УПА,  Тарас  Чупринка в юнацькі роки та з родиною. Архівні документи про село та його жителів, свідомих українців таких як Василь Цалковський – делегований послом до Польського Сейму.
  Також на вітринах представлені речі, які відображають  вподобання інтелігенції подаровані справжніми цінителями старовини.



  Найціннішими експонатам цієї кімнати є Евангеліє  та чаша – церковні речі, які збереглися з часів служіння Осипа Шухевича.



Родзинкою музею у Селі Тишківці є криївка -  замаскована схованка та підпільна друкарня. Тут все продумано так, щоб жоден з відвідувачів не здогадався про таємне місце. Звичайна дерев’яна шафа, через яку і можна пройти до криївки. Муровані стіни 30 –х років минулого століття, заховані видрукувані листівки, а також справжня зброя тих часів відображають силу духу та патріотизм людей.

Юрій Луценко 14.10.2014 р.

Богдан Купчинський 14.10. 2014 р.

У четвертій кімнаті розташовані матеріали про тишківчан  за роки визвольних змагань та героїв XXI ст. проявивши свій героїзм і мужність у зоні АТО.